Zabudnutá pamiatka na mape Londýna: Poznali ju druidi aj Jimmy Hendrix

Zabudnutá pamiatka na mape Londýna: Poznali ju druidi aj Jimmy Hendrix

Londýnske oko, múzeum Madam Tussauds, Westminsterské opátstvo, Buckinghamský palác, Múzeum vedy… To je len zlomok atrakcií, ktoré každý rok privítajú milióny návštevníkov. Ak ste sa davov prejedli, alebo už máte všetky notoricky známe atrakcie dávno za sebou, vyberte sa na juhovýchod…

Zdroj: Chislehurst Caves

Na juhovýchode – v okrajovej štvrti veľkého Londýna – asi 30 minút od centra sa v časti menom Chislehurst nachádza pamiatka, kde vás davy turistov neprekvapia, no napriek tomu stojí za pozornosť. Ide o Chislehurtské jaskyne. Do tejto časti vás nedovezie metro, ani slávny double-decker, musíte sa vybrať na cestu prímestským vláčikom. A po pravde – vo chvíli, keď vystúpite na stanici, budete pochybovať o tom, že ste stále v Londýne. Davy sú minulosťou a vás víta pokojný anglický vidiek.

Chislehurtské jaskyne nie sú prírodnou pamiatkou, ako by sa mohlo podľa mena na prvý pohľad zdať. Ide o systém až 35 kilometrov dlhých, ľudskými rukami po stáročia vyhĺbených chodieb. Prvé zmienky o Chislehurste sa datujú od polovice 13 storočia, no už krátky pohľad do chodieb je dôkazom toho, že história ich vzniku je oveľa staršia. Odhady hovoria, že jaskyne sa začali hĺbiť už v 8. tisícročí pred Kristom.

Do dnešného dňa sú jasne viditeľné nástenné ornamenty a kresby z dôb dávno minulých. Za zmienku stojí napríklad unikátny druidský oltár vytesaný priamo do steny.

Zdroj: Chislehurst Caves

Neskôr práce a ťažba kremeňa v tejto oblasti pokračovali, a to až takmer do konca 19. storočia. Vznikol tak unikátny systém chodieb, z ktorých časť je dnes stále dostupná verejnosti, ako trochu netradičná kultúrna pamiatka.

Chislehurst má skutočne čo ponúknuť. História jaskyne je bohatá a počas asi hodinovej prehliadky budete mať možnosť obdivovať nielen miesta, ktorých sa dotýkali druidské ruky, ale tiež priestory, kde koncertovali velikáni ako Jimmy Hendrix, Rolling Stones, Pink Floyd, či Let Zeppelin. V minulom storočí bol Chislehurst obľúbeným miestom undegroundovej scény a vďaka skvelej akustike tu dokonca vzniklo aj niekoľko nahrávok.

Zdroj: Telegraph.co.uk

 

Pokiaľ vám učarovali voskové figuríny, budete unesení. V jaskyni ich je niekoľko stoviek. Nie však celebrít, no obyčajných ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny, našli v jaskyniach svoje útočisko. V danom období chránil Chislehurst vo svojich chodbách až 15.000 životov. Aj toto číslo svedčí o veľkoleposti tohto diela.

Zdroj: Chislehurst Caves

A hoci len zlomok jaskyní je dostupných verejnosti, celkom to stačí, aby ste si urobili obrázok o ich majestátnosti. Prejdete sa po uliciach, ktoré mali svoje pomenovanie, navštívite miestny kostol, aj školu.

A navyše… Zažijete tiež pocit absolútnej tmy. Tá sa však nedá opísať. Tú musíte zažiť.

Pridať komentár