Ženy, kvety, láska. Odhaľ ilustrátorskú tvorbu mladej Liptáčky Kristíny

Ženy, kvety, láska. Odhaľ ilustrátorskú tvorbu mladej Liptáčky Kristíny

Na každom kroku ju sprevádza malý zápisník na skice. Či už je 21-ročná Kristína Hlinová doma na Liptove alebo na univerzite v Ostrave, jej ilustrácie sa neustále ukrývajú v taške. V marci im venovala samostatný účet na Instagrame s názvom kristinahli.illustration a tak môžu odteraz všade nasledovať aj teba.

Prvý príspevok na tvojom Instagrame je zo 4. marca, predpokladáme však, že si tvorila už dlho predtým. Ako sa zrodila tvoja láska ku kresleniu?

Áno, kreslila som odkedy som bola malá. Rodičia ma už v škôlke prihlásili na výtvarnú a tak nejak sa to na mňa nalepilo. Tým myslím lásku k umeniu všeobecne, keďže som dlhé roky chodila aj na hudobnú. Nejako to so mnou teda zostalo. Dlho som chcela študovať odevný dizajn, čo ma však po čase prešlo. Dodnes však moja tvorba zahŕňa aj navrhovanie odevov. Chvíľu som sa umeniu venovala len teoreticky, teda študovaním dejín umenia. Práve v marci som sa teda rozhodla, že do toho chcem ísť naplno a založila pre svoje umenie instagramový účet. Bola to pre mňa skôr taká výzva, aby som viac kreslila a maľovala. Veľmi ma motivuje, keď vidím odozvu.

Čo ťa pri ilustrovaní inšpiruje najviac?

Inšpirujú ma veci, ktoré ľúbim. Maľujem teda veľa ľudí a rastlín.

Chcela by si svojou tvorbou dať do popredia nejakú myšlienku alebo statement?

Veľmi mi záleží na tom, aby sa ľudia mali navzájom radi takí, akí sú. A aby nesúdili iných a aby sa navzájom rešpektovali. Neviem, či to z mojej tvorby cítiť, ale snažím sa prostredníctvom nej zobraziť čo najrozmanitejšie spektrum ľudí.

Venuješ sa umeniu aj nejako inak ako len cez ilustrácie?

Už tretí rok študujem dejiny umenia. Umenie je naozaj veľká časť môjho života a neviem si predstaviť, že by to bolo inak.

Znamená pre teba ilustrovanie prácu na plný úväzok alebo skôr hobby? Prípadne, chcela by si sa tomu venovať naplno?

Ilustrovanie pre mňa určite nie je full time job. Zatiaľ je to len hobby, ktoré pohlcuje väčšinu mojeho voľného času, ale nesťažujem sa.

New profile picture :)))) #procreate #illustration

A post shared by 🌻kiťa🌻 (@kristinahli.illustration) on

Z pohľadu laika sa môže ilustrovanie zdať ľahké a nekomplikované. Vnímaš teda pri tomto druhu tvorby aj nejaké negatíva a ťažkosti?

Myslím si, že žiadna forma umenia nie je jednoduchá. Je za tým veľmi veľa tvrdej práce, trpezlivosti a času. Ľudia si častokrát myslia, že umelec sa narodí a automaticky vie prenádherne maľovať, čo však nie je pravda. Umelci, ktorí chcú byť dobrí, trávia hodiny nad skicárom, čo vie byť veľmi frustrujúce.

Keď vidíte kamošky po roku a pol, je slušnosť priniesť darček ❤️❤️❤️ láska

A post shared by 🌻kiťa🌻 (@kristinahli.illustration) on

Na tvojom Instagrame sa často rieši cena diel a jej relevantnosť. Mohla by si pre nás celú túto tému v krátkosti zhrnúť? O čo vlastne išlo? Aký máš k tomu postoj?

Nepovedala by som, že veľmi riešim relevantnosť ceny diela. Tú si každý umelec nastavuje sám. Na svojom Instagrame sa skôr snažím upozorňovať na akýsi rešpekt voči dielam a ich ocenenie. Častokrát sa stáva, že mi ľudia píšu a čakajú, že ich namaľujem len tak z voľnej chvíle. Alebo sú tu negatívni ľudia, ktorí sa správajú nepríjemne, keď zistia, koľko by ich nápad stál. Ľudia nechápu, že umenie nie je hotové lusknutím prstov. Za jednou ilustráciou je mnoho tvrdej práce, príprav, kvalitných (a teda drahých) pomôcok a v konečnom dôsledku aj kus samotného umelca. Rozdiel je aj medzi originálnou ilustráciou a printom už hotového diela. Ale to je téma na dlhšiu diskusiu.

Máš nejaký obľúbený umelecký smer? Ovplyvnil ťa v tvojej tvorbe?

Obľúbený umelecký smer nemám. Páči sa mi všetko od stredoveku cez impresionizmus, dokonca nepohrdnem ani ruským socialistickým realizmom. Nemyslím si, že by nejako ovplyvnili moju tvorbu. Tú ovplyvňuje svet okolo mňa.

Máš nejaké ideálne podmienky pre tvorbu, alebo vzniká zásadne spontánne?

Ideálny je pohodlný priestor za stolom. Vždy však pri sebe nosím malý zápisník, ktorý vyťahujem hneď, ako vidím niečo inšpirujúce. Stáva sa mi to hlavne cestou vlakom, kde však kvalitnú ilustráciu, s ktorou by som bola spokojná, zvyčajne nevytvorím.

Ďakujeme za rozhovor!