Zuzana Svobodová-Ričányová: „Oslovujú ma klienti unavení fotobankami, hľadajúci niečo originálne, exkluzívne, čo by ich odlišovalo od konkurencie“

Zuzana Svobodová-Ričányová: „Oslovujú ma klienti unavení fotobankami, hľadajúci niečo originálne, exkluzívne, čo by ich odlišovalo od konkurencie“

Zuzana Svobodová-Ričányová, kreatívna copywriterka a ilustrátorka, a zároveň mamina dvoch šikovných drobcov, vytvorila projekt pre malých jogíjov a jogínky. Vďaka Joxesu sa môžu aj tí najmenší zoznámiť milou formou s jógou a vyskúšať si svoje prvé pozície.

Ako si sa dostala k ilustrácii a ako dlho sa jej venuješ?

Kreslím prakticky od malička. Vždy to však bola skôr záľuba, ako práca. Profesijne som sa venovala písaniu a korektúram. Keď som vydala knižku pre deti, mnoho ľudí, ktorí poznali moje kresby, sa ma pýtalo, prečo som si ju neilustrovala sama. A ani som nevedela odpovedať, asi obava, rešpekt… každopádne mi to vŕtalo v hlave a začala som sa myšlienkou ilustrovať nielen sama pre seba zaoberať o čosi viac. Je to vyše roka, čo som zilustrovala svoj prvý „verejný“ projekt. Potom prišli aj ilustrácie na objednávku, napríklad ľudské telo, kostra, sústavy – veľkou výzvou bolo ilustrovanie svalov –, ale aj tsunami či povodeň pre ilustrovanú edukačnú pomôcku do škôl a škôlok. V súčasnosti tvorím pre klientov aj reklamnú ilustráciu a okrem mojich vlastných projektov sa rysujú aj ďalšie spolupráce v rámci knižnej ilustrácie. A tak dnes začínam byť viac ilustrátorka ako redaktorka či korektorka.

Ako vznikla myšlienka Joxesa?

Joga je moja srdcovka, cvičím už od tínedžerských čias. Popri deťoch som začala viac cvičiť doma. Zaujalo ich to a začínali sa ku mne samé od seba pridávať a skúšať si pozície. Najmä dcérku to chytilo, už ako 3-ročná sa snažila nasúkať do rôznych pozícií. Niektoré jej šli, iné boli zložité či náročné. Tak som začala hľadať jogu pre deti, ktorú by mohla cvičiť. Výber akýchkoľvek pomôcok či jogovej inšpirácie bol však žalostný a to, čo som našla, nás ani jednu príliš nenadchlo. Nakoniec sme začali vymýšľať spolu. Tak nejako to začalo. A pohltilo ma to až tak, že som sa pustila rovno aj do organizovania kurzov detskej jogy.

Ako vznikala postavička jogínky? Ako vznikala kreatívna myšlienka a ako si jej dávala podobu a vdychovala život?

Postavičku som si sprvu len tak čarbala na papier. Potrebovala som ju nejako uchopiť, zžiť sa s ňou. Nekreslia som hneď jogové pozície. Najprv si jogínka čítala v tráve, kreslila, skákala v mlákach. Vznikli prvé ilustrácie. A potom sa to rozvíjalo už samo.

Aké technológie pritom používaš?

Prvé skice vznikajú zväčša na papieri, rada kreslím uhlíkmi aj akvarelom. Keď už mám jasnejšiu predstavu, vymením výkresy za iPad Pro a ceruzky za Apple Pencil. Ilustrujem v programe Procreate, je veľmi intuitívny, ponúka širokú paletu možností či desiatky rôznych štetcov.

Ako pristupuješ k jednotlivým ilustráciám a ich spracovaniu?

Vychádzam z reálnych vecí, z reálneho pohľadu. Ale snažím sa vdýchnuť menšiu či väčšiu inakosť, určitú snovosť. Spájať reálne z fantáziou v harmónii, akoby to jednoducho inak ani nemohlo vyzerať.

S kým konzultuješ svoje nápady? Ako testuješ, čo sa bude páčiť, čo bude úspešne?

Na svojich deťoch (smiech). S dcérkou sme vymýšľali básničky, deti mi kritizovali ilustrácie a navrhovali, kde čo dokresliť, kde ubrať či pridať. Skúšali cvičiť pozície podľa sprievodných pokynov, či sú zrozumiteľné, či to celé „pasuje“ dohromady. Popravde, konzultujem s nimi viaceré svoje projekty pre deti a sú obaja detsky priami a úprimní. Ale teší ma to. Vedia bez okolkov povedať svoj názor, a tak nestrácam čas neúprimnosťou, zavádzaním alebo dumaním, čo tá kulantná reakcia mala znamenať (smiech). Je to drina, vyhovieť ich prirodzene vysokým nárokom, ale dokážu zo mňa dostať maximum.

Pracuješ sama alebo spolupracuješ s inými dizajnérmi?

Pracujem sama. Moje projekty idú priamo zo mňa a nechcem tam mať stopu niekoho iného. Pustím k tomu maximálne manžela, ktorý má ako grafický dizajnér dobré oko a vie presne trafiť klinec po hlavičke. Nebránim sa však spoluprácam na spoločných projektoch s ľuďmi, ktorí ma vedia posunúť či nejakým spôsobom obohatiť.

Aká je odozva na Joxeso?

Krásna. Moji zákazníci mi posielajú nádherné reakcie a dôležité je, že rovnako nadšene reagujú aj deti. Či už na farebnosť obrázkov a vizuálne spracovanie, alebo celkový koncept, ktorý ponúka nielen samotné pozície, ale aj pexeso, maľovanky, pečiatku, básničky a ďalšie drobnosti. Veľmi ma tešia reakcie aj na škatuľku, v ktorej je celá súprava uložená. Nechala som si urobiť formu na mieru, ale predchádzalo tomu veľa vymýšľania, strihania, skladania a lepenia (smiech). Veľký záujem prichádza aj zo zahraničia, a tak postupne prekladám Joxeso do iných jazykov. Napríklad takú češtinu už mám spracovanú. Oslovujú ma aj rôzne e-shopy a obchody s detským či dizajnovým tovarom so záujmom zaradiť Joxeso do svojej ponuky. Inšpirácia plynie aj z rôznych škôlok či organizácií pre deti, ktoré Joxeso využívajú v kolektíve, a tak chystám napríklad aj veľkoformátové kartičky. Vidím, že Joxeso má zmysel.

Máš v súčasnosti aj iné projekty?

Oslovujú ma klienti unavení fotobankami, hľadajúci niečo originálne, exkluzívne, čo by ich odlišovalo od konkurencie, v súčasnosti mám rozpracovaných hneď niekoľko reklamných ilustrácií. Pracujem aj na knižných ilustráciách pre vydavateľstvá a teraz úplne čerstvo sa mi črtá krásna spolupráca s jednou slovenskou autorkou. Samozrejme nechýbajú ani vlastné projekty. V hlave mám hromadu nápadov, ktoré len potrebujú čas na realizáciu. Čochvíľa spustím do predaja aj ďalšiu novinku – ak si spomínaš, kedysi sme sa hrávali s papierovými bábikami, kreslili a vystrihovali im šaty – na niečom podobnom pracujem, už dolaďujem posledné detaily. Nebude to však len bábika so šatami, rada vytváram komplexnejšie balíčky, so širším a pestrým využitím. Okrem toho mám rozpísanú a rozilustrovanú knihu rozprávok pre deti a aj ďalšie pexesá s rôznymi témami a zábavkami. Máte sa na čo tešiť (smiech).

 

Viac o projekte Joxeso sa dozvieš tu a ak chceš vidieť, ako vznikala postava malej jogínky, pozri si video.