Zuzka z Pletka.sk: „Našou snahou je vyhovieť a získať si u zákazníka dôveru“

Zuzka z Pletka.sk: „Našou snahou je vyhovieť a získať si u zákazníka dôveru“

Dve mladé dámy z Bratislavy – Zuzka a Dominika stoja za zaujímavým projektom Pletka.sk. Obe sú dôkazom toho, že ak robíte to, čo je vašou vášňou dokážete aj nemožné. Ak zvažuješ vlastné podnikanie, potom sa ti aj ich skúsenosti môžu hodiť. Ako celý projekt vznikol, prečo sa do neho vlastne pustili? Opýtali sme sa za teba.

Zdroj: Pletka.sk / Gouchedem

Čo vás priviedlo k pleteniu?

Zuzka: Pleteniu sa venujem od svojho útleho detstva, štrikovala som stále. Po škole, cez prázdniny u starých rodičov, hneď po rozbalení darčekov po štedrej večeri :) …

Dominika: Už ako malá som sa venovala rôznym ručným prácam, vyšívanie gobelínov, pletenie náramkov, stále som si niečo kreslila. Na strednej som študovala odevný dizajn. No po škole som sa tomu nevenovala, keďže som prišla o inšpiráciu. Tú som opäť našla až pri spolupráci zo Zuzkou.

Ako sa z lásky k pleteniu stal profi projekt Pletka.sk? Čo vás priviedlo k tejto myšlienke?

Zuzka: Vždy som sa chcela pletením živiť, ale moje okolie mi nedávalo veľkú nádej, že by to mala byť správna cesta. Namiesto umeleckej školy som preto šla na Gymnázium, a potom na Stavebnú fakultu, kde som horko ťažko ukončila bakalára. Vtedy nastal zlom – nepokračovať v tom, čo nechcem, ale venovať sa tomu, čo ma naozaj baví. Tak som sa dala na vlastné podnikanie a v novembri 2015 som vytvorila značku pletka.

Zdroj: Pletka.sk / Gouchedem

Čo bolo na celom štarte najťažšie?

Zuzka: Asi pochybnosti. Obrovskou podporou mi bol môj partner Peti, ktorý mi naozaj pomohol aj pri najväčších rozhodnutiach a v tejto oblasti a stál vždy za mnou. Okolie nebolo nadšené, že sa chcem tomuto venovať naplno. Ale som tvrdohlavá a chcela som to vyskúšať.

Ako sa začala vaša spolupráca? Bol to zámer, či skôr náhoda, že ste sa takto našli?

Dominika: Na začiatku minulého roka ma Zuzka poprosila, aby som jej ušila vankúšiky, na ktorých bol vrch pletený. Tak nám napadlo, že by mohlo byt zaujímavé kombinovať pleteniny s úpletmi alebo inými materiálmi. Odvtedy sme si prešli rôznymi úpravami a zmenami, takže u nás nájdete okrem pletených veci aj háčkované, či vyšívané kúsky, a aj veci v kombinácii s pletenými časťami.

Zuzka: Dominika má čistú prácu, takže keď mi dokončila vankúšiky, bola som nadšená. Nebolo o čom, bolo rozhodnuté. Budeme dve pletky :) … Odvtedy pletieme všetko, čo sa dá, vymýšľame novinky. Vo dvojici sa pracuje lepšie, sme si navzájom nápomocné

Všetky výrobky pochádzajú z vašich rúk? Alebo máte ambíciu stať sa útočiskom aj pre iné pletky a predávať výrobky iných výrobcov?

Zuzka: Pletiem ja sama. Ručne, ale aj ručne na stroji. Každý jeden kúsok vzniká z klbka priadze, a toto má svoje čaro. Produkt navrhnem – prípadne sa prispôsobím požiadavkám zákazníka, a potom začínam spracovávať finálny produkt.

Dominika: Ja šijem, vyšívam, háčkujem, vyrábam náramky. Kombinujeme napríklad pletené rukávy s úpletom, alebo aplikujeme pletené časti na šaty a mikiny.

Zdroj: Pletka.sk / Gouchedem

To znamená, že nie ste klasický webshop, kam človek príde objedná a do pár dní má sveter doma… Vyrobíte mu ho na mieru s láskou, rozumiem správne? Ako to celé teda prebieha?

Zuzka: Väčšina produktov na webe je dostupných na objednávku. Naši zákazníci vedia, že je to poctivá ručná výroba a väčšinou radi počkajú. Zatiaľ sa nám nestalo, že by sme nenaplnili očakávania. Našou snahou je vyhovieť a získať si u zákazníka dôveru. Sme ľudia a dohodnúť sa dá vždy.

Ak si niekto objednáva vec na mieru, koľko to trvá? Za aký čas upletie šikovná pletka napríklad sveter?

Zuzka: Štandardne trvá produkt vyrobiť cca do 2 týždňov. Ručne pletené pulóvre upletiem do týždňa, radšej si však nechávam rezervu na dokončovacie úpravy. Celkovo je to pohodová robotka v obývačke pri telke. Čo sa týka strojového pletenia, tak to ide rýchlejšie. Do troch dní je produkt hotový. Treba však tiež rátať s dokončovacími prácami, nakoľko všetky produkty dokončujem ručne zháčkovávaním.

Ako je to s materiálom?

Zuzka: Samozrejme, sme závislí aj od dodávateľov priadzí a v prípade šitia mikín od látok. Niekedy sa musíme prispôsobiť aktuálnej ponuke, najmä čo sa týka farebnosti. Snažíme sa však veľa recyklovať, využívame staršie materiály, priadze. Je to pre nás veľmi dôležité, najmä v dnešnej dobe. Ja mám vyštudovaný odbor „Stavby na tvorbu a ochranu životného prostredia“, a asi aj vďaka tomu mám sklony k recyklácii. Dominika má v tomto tiež jasno. Recyklujeme aj v ateliéri samotný odpad. A ako sme spomínali, nemáme v ponuke iba pletené produkty.

Prijmete medzi seba aj ďalšie pletky?

Zuzka: Sme otvorené všetkým možnostiam. Máme rady kreatívne ženy, ale uvítali by sme v tejto oblasti aj pánov :)… Aj preto organizujeme kurzy, kde učíme základy pletenia, alebo háčkovania, Dominika bude čoskoro učiť aj šiť. Ja by som určite rada uvítala niekoho, kto vie pliesť. Veľa dievčat vie háčkovať, ale úprimne za seba môžem povedať, že nemám rada háčkované oblečenie. U nás háčkujeme najmä hračky a Dominika má teraz rozbehnutú výrobu kabeliek.

Zdroj: Pletka.sk / Gouchedem

Kde čerpáte pre svoje výrobky inšpiráciu? Ide o originály alebo pletiete podľa nejakých predlôh?

Zuzka: V dnešnej dobe sa dá inšpirácia čerpať všade, na každom kroku. Samozrejme, že sledujeme aktuálne trendy, farby sezóny a pod., stále sa však snažíme udržať si náš jednoduchý dizajn, pohodlnosť a originalitu.

Dominika: Mojou inšpiráciou je sama Zuzka. Kým som ju spoznala, myslela som si, že sa už k šitiu nevrátim… Ale dodala mi veľa inspirácie a energie.

Zuzka: My dve sa fakt dobre ťaháme, keď sa jednej nechce, druhá je akčná a naopak.

Zdroj: Pletka.sk / Gouchedem
Čo bolo alebo je na celom projekte najnáročnejšie?

Dominika: Skĺbiť náš koníček s prácou :)

Zuzka: A určite musíme byť trpezlivé a nevzdávať sa. Veď človek, ktorý nie je veľmi trpezlivý nemôže byť úspešným podnikateľom. My sme sa tiež mohli veľakrát vzdať, lebo sa nám nedarilo tak, ako sme chceli. Nestíhali sme, boli sme vyčerpané… Ale akosi sme to vždy utiahli a stále robíme to, čo nás baví.

A to je? Čo je to, čo vás na tom baví naozaj najviac?

Dominika: Že neustále vytvárame niečo nové… A hlavne, že robíme to, čo máme rady. Preto je to často viac koníček ako práca

Zuzka: Všetko… Ale najkrajšie je to, keď sa na mňa zákazníčka usmeje a povie, že je produkt skvelý. A zbožňujem, keď vidím niekoho, kto má na sebe produkt, ktorý som vyrobila – poviem vám, že to ma naozaj zahrialo pri srdci :D

 

Pridať komentár